Lenovo IdeaPad 3 CB 15IJL6 82N4 – Intel Pentium Silver – N6000 / up to 3.3 GHz – Chrome OS – UHD Graphics – 8 GB RAM – 128 GB eMMC – 15.6″ TN 1920 x 1080 Full HD – Wi-Fi 6 – arct
- 8GB RAM
- ChromeOS
- Delivered within 3 to 5 working days
- VAT & Shipping included
- All Genuine products
- 14 days to change your mind and free returns
- Customer service Mon-Fri 09:00 to 18:00
Description
Big screen. Big performance. Big value.
Come to the IdeaPad 3i Chromebook Gen 6 (15? Intel) for the value and stay for the high performance and entertainment. This intuitive device offers a 15.6? FHD display and the trusted power of Intel processors, quickly bringing you loads of content-rich webpages. Multitask effortlessly, and never worry about antivirus protections being out of date. And for added utility, control your smart home devices with Google Assistant.
Come to the IdeaPad 3i Chromebook Gen 6 (15″ Intel) for the value and stay for the high performance and entertainment. This intuitive device offers a 15.6″ FHD display and the trusted power of Intel® processors, quickly bringing you loads of content-rich webpages. Multitask effortlessly, and never worry about antivirus protections being out of date. And for added utility, control your smart home devices with Google Assistant.
Display |
|
| Screen Resolution | 1920 x 1080pixels |
| Brightness | 220cd/m2 |
| Screen Panel Type | TN |
| Anti-glare screen | Yes |
Processor |
|
| Processor Brand | Intel |
| Total Number of Cores | 4 |
| Clock Speed | 1.1GHz |
RAM & Storage |
|
| Total RAM | 8GB |
| Maximum Supported RAM | 8GB |
| RAM Technology | LPDDR4x-SDRAM |
| RAM Form Factor | on-board |
| Storage Type | eMMC |
| Total Storage Capacity | 128GB |
Graphics Card |
|
| Integrated Graphics Card | Intel UHD Graphics |
Ports & Connectivity |
|
| USB 2.0 Ports | 0 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| USB Power Delivery | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| HDMI Ports | 1 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
Battery & Charging |
|
| Approx Battery Run Time | 10H |
| AC adapter power | 45W |
| Battery Technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Charger Included | Yes |
General |
|
| Brand | Lenovo |
| Condition | New |
Chassis |
|
| Weight | 1.5kg |
| Depth | 25cm |
| Width | 37cm |
| Height | 2cm |
| Colour | Grey |
| Built-in microphone | Yes |
Keyboard |
|
| Numeric Keypad | Yes |
Operating system |
|
| Operating System | ChromeOS |










































