Lenovo WinBook 300e AMD 3015E 4GB 64GB SSD 11.6 Inch Touchscreen Windows 10 Pro Laptop
- AMD Athlon 3015e: Basic performance for everyday tasks
- 4GB RAM & 64GB SSD: Suitable for light use and quick boot-ups
- Integrated Graphics: Handles basic visual tasks efficiently
- 11.6″ Touchscreen: Interact naturally with touch-enabled apps
- Windows 10 Pro: Offers professional features and security
- Rugged Design: Withstands bumps and spills, ideal for students
- 360-Degree Hinge: Versatile modes: Laptop, Tablet, Tent, Stand
- 1 Year Warranty: Assured protection against defects
- Delivered within 3 to 5 working days
- VAT & Shipping included
- All Genuine products
- 14 days to change your mind and free returns
- Customer service Mon-Fri 09:00 to 18:00
Description
Classroom ready, learning enabled
Engineered for the classroom, the 300e convertible laptop is a versatile learning tool. Multiple use modes and pen support let students adapt to any learning environment. Its rugged build means it can withstand the rigors of the school day. And its connectivity features make collaboration smoother than ever.
Flexible products for flexible minds
Thanks to its durable 360-degree hinges, the 300e can be used in multiple modes depending on the learning environment. Use it in tablet mode to mark up documents. Laptop mode is great for taking notes. And presentation and tent modes help focus students’ concentration and foster teamwork.
Built to take a beating – and keep going
Let’s face it: Students can be tough on electronic devices. That’s why we engineered the 300e to be durable enough to withstand even the most rough-and-tumble school day: from the bus ride to the classroom to the field trip and beyond. Its rugged design helps ward off damage from bumps and drops. And its keyboard is spill proof thanks to internal drainage channels.
Connect and collaborate
Whether you need to connect to the internet or a peripheral device, the 300e will make it happen. Multiple ports deliver powerful and fast connectivity to peripherals. And 2 x 2 AC WiFi primes it for collaboration and exploration.
Display |
|
| Screen size | 11.6in |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Brightness | 250cd/m² |
| Screen Panel Type | IPS |
| Refresh Rate | 60Hz |
Processor |
|
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Athlon |
| Processor Number | 3015e |
| Processor Generation | 3rd Gen |
| Total Number of Cores | 16 |
| Clock Speed | 2.3GHz |
AI Features |
|
| Neural Processing Unit (NPU) | No |
RAM & Storage |
|
| Total RAM | 4GB |
| Empty RAM Slots | 1 |
| RAM Technology | DDR4 |
| RAM Form Factor | SO-DIMM |
| Storage Type | eMMC |
| SSD Mid Level | SSD |
| Total Storage Capacity | 64GB |
Graphics Card |
|
| Graphics Card Type | Integrated |
| Graphics Card Manufacturer | AMD |
| Integrated Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
Ports & Connectivity |
|
| USB 2.0 Ports | 0 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 0 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 0 |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| HDMI version | 1.4b |
| HDMI Ports | 1 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
Battery & Charging |
|
| Approx Battery Run Time | 10hours |
| AC adapter power | 65W |
| Battery Technology | Lithium Polymer (LiPo) |
General |
|
| Brand | Lenovo |
| Condition | New |
| Warranty | 1 year warranty |
Chassis |
|
| Weight | 1.3kg |
| Depth | 21cm |
| Width | 29cm |
| Height | 2cm |
| Colour | Black |
| Webcam | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
Operating system |
|
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
Security |
|
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |













































