Lenovo V14 AMD Ryzen 5 8GB RAM 512GB SSD 14 Inch Windows 11 Laptop
£369.96
In Stock
- Ryzen 5 7430U Processor
- 14 Inch Full HD Screen
- 8GB RAM
- 512GB SSD
- 1 year warranty
- Windows 11
In Stock
- Delivered within 3 to 5 working days
- VAT & Shipping included
- All Genuine products
- 14 days to change your mind and free returns
- Customer service Mon-Fri 09:00 to 18:00
Description
Improves productivity everywhere
- Powerful AMD Ryzen™ processors with AMD Radeon™ graphics
- 14″ FHD (1920 x 1080) display with low-blue light to reduce eye strain
- Impressive 88% screen-to-body ratio for elevated viewing experience
- Enhanced security features keep critical data protected
- Includes Service Hot Key for quick system info
- Ideal for on-the-go multitasking
Display |
|
| Screen size | 14in |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Brightness | 250cd/m² |
| Screen Panel Type | TN |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Anti-glare screen | Yes |
Processor |
|
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Ryzen 5 |
| Processor Number | 7430U |
| Processor Generation | 7th Gen |
| Total Number of Cores | 6 |
| Clock Speed | 2.3GHz |
RAM & Storage |
|
| Total RAM | 8GB |
| Empty RAM Slots | 1 |
| RAM Technology | DDR4 |
| RAM Form Factor | SO-DIMM |
| Storage Type | SSD |
| Total SSD Storage | 512GB |
| Number of SSDs | 1 |
| SSD Mid Level | M.2 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total Storage Capacity | 512GB |
Graphics Card |
|
| Graphics Card Type | Integrated |
| Graphics Card Manufacturer | AMD |
| Integrated Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
Ports & Connectivity |
|
| USB 2.0 Ports | 0 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 0 |
| Total USB-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| USB Power Delivery | Yes |
| HDMI version | 1.4b |
| HDMI Ports | 1 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) | 1 |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
Battery & Charging |
|
| Approx Battery Run Time | 9hours |
| AC adapter power | 65W |
| Charger Included | Yes |
General |
|
| Brand | Lenovo |
| Condition | New |
| Warranty | 1 year warranty |
Chassis |
|
| Weight | 1.4kg |
| Depth | 22cm |
| Width | 33cm |
| Height | 2cm |
| Colour | Black |
| Webcam | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
Operating system |
|
| Operating System | Windows 11 |
| Operating system architecture | 64-bit |
Security |
|
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| TPM Version | 2.0 |











































